Brtníky jsou obec v klidné lokalitě, v krásné přírodě na hranici národních parků Česko – Saské Švýcarsko a Lužických hor. Můžete se pustit do pěších výletů v krajině pokryté čistými lesy, s údolími a roklemi s pískovcovými skálami, nebo výlety na kolech. Nenáročné trasy vedou na Křížovou cestu v Brtníkách, ke zříceninám hradu Brtnický hrádek či Šternberk,  do Mikulášovické hvězdárny či muzea nožířů, či k nádhernými vyhlídkami (jako Vlčí hora, Ptačí vrch, Tanečnice, Plešný, Hrazený) nebo do rozsáhlých jehličnatých lesů se značenými cestami: do Vlčího a Kyjovského údolí, do romantického údolí Brtnického potoka, nebo půvabného údolí Bílého potoka..

Nedaleká Krásná Lípa je nejen krásné malé městečko, ale najdete zde také skvělá místa na kafe nebo jídlo: Kavárna Atelier, Cafe Nostalgie, Kavárna u Frinda. Pivovar Falkenštejn, či  restaurace Lípa. Sportovní areál Českého Švýcarska nabízí tenisové kurty, minigolf, lezeckou stěnu, beachvolejbalové hřiště a atrakce pro děti, např. dětský hrad, prolézačky, skluzavky, pískoviště, trampolíny. Pro uvolnění si zajdete na aromaterapeutickou masáž nebo na kosmetiku do salonu. Pokud budete chtít relaxovat v sauně, je zde relax centrum v Resortu Lípa.

V Rumburku stojí za návštevu nejstarší severočeská barokní sakrální památka Loreta.

Pokud vás neláká turistika, najdete zde množství hezkého koupání: na přehradě s čistou vodou u lesa v Kyjově (7 km), v udržovaném přírodním koupališti v Mikulášovicích (5 km) nebo Karlíně. Celoročně můžete využít moderní krytý bazén se saunovým světem v Rumburku (8 km), aquaparky v německém Neustadtu (26 km), Kirschau (15 km), nebo termály v Bad Schandau (30 km).  Letní areál s různými vodními atrakcemi je v německém Taubenheimu (15 km) a Seifhennersdorfu (15 km).

V obci je obchod se základním sortimentem a restaurace s klasickou kuchyní. Další možnosti stravování a nákupu potravin najdete v Rumburku a Krásné Lípě (7 km). Městečka s obchody a restauracemi na druhé strany hranice, v Německu, jsou vzdáleny přibližně 15 km

Nedaleko se nachází farma a výroba známe české bio – kosmetiky Nobilis Tilia (3 km) s kavárnou a firemní prodejnou.

Zajímavě zdokumentována je proměna Brtníků v průbehu minulého století. Podrobněji napsáno o historii místa. A takto lákala na krásy krajiny a letoviska Brtníky reklamní brožura z roku 1905!  To ještě vila ani nestála  …:-)

Několik tipů na výlety:

V blízkosti vily:

Brtníky – osada Kopec – Orlí věž – Diettrichův Kámen – Šternberk – Brtníky (mapa tu)

Brtníky – Šternberk – Diettriechův Kámen – Kamenný vrch – Vlčí hora – Brtníky (mapa tu)

Brtníky – Křížový vrch – Vlčí hora /Rozhledna  – Vlčí potok – Brtníky (mapa tu)

Brtníky – rozhledna Dymník

Místa NP Česko-Saské Švýcarsko, které znáte ze všech těch krásných fotek.-):

Pravčická brána, Soutěska Kamenice: začátek v  Mezní Louce, směr Hřensko a poté červenou trasou směr Pravčická brána. Vrátite se přes známé místa „Homole“ /“Pravčický kužel“ zpět do Mezní Louky.

Jetřichovice, Ferdinandova soutěska: z obce Jetřichovice – Starý mlýn – Královský smrk – Ferdinandova soutěska – Všemily – Jetřichovice (mapa zde)

Edmundova a Divoká soutěska:  pokud zvolíte trasu na čluně, budete si vychutnávat nádherné pohledy na kamenné stěny soutěsek, hluboké 50 – 150 metrů. Vyjít můžete z Hřenska, směrem do Mezné, nebo v opačném směru. Obě místa mají parkoviště. Plavba trvá cca 15 – 20 minut (poslední jízda začína v 17:30 a ceny se pohybuj od 60 – 80,- Kč.

Soutěsky jsou dostupné z různych výchozích míst:

  1. z: Hřenska: Trasa vede proti proudu řeky Kamenice k Tiché soutěsce (cca 2 km)
  2. z: Mezní louka: vydejte se po modré značce směr Strž, pokračujte strmou stezkou, žlutě označenou, směr Divoká
  3. z: Mezné: vydejte se po zelené značce, po strmé stezce na Mezní můstek, poté pokračujte po žluté značce směrem k Edmundove soutěsce

A to nejlepší na konec: stezka Hřenskem, nebo-li „Naučná stezka přátelství ČSSR – NDR“, známá ze 70-tych let minulého století, vás provede tím nejzajímavějším, co vám může Hřensko nabídnout. Popis najdete zde.

 

Další tipy na výlety na portále místopisy.cz.

 

« 1 z 2 »